על אנשים, ביקורת ומחשבה עצמאית

לרוב כששואלים אותי לדעתי על מישהו שאני מכירה טוב, אני מעדיפה שלא לענות.
זה נובע מזה, שאנשים מתייחסים לדעות של אנשים אחרים כעובדות, לא ברור למה.

להלן מס' עובדות בשטח:
1. אף אחד לא מושלם. מעבר לקלישאה, זה אומר בהכרח שמי שמחפש פגמים, מוצא אותם, ולרוב גם מי שלא.
2. אף אחד לא אובייקטיבי. לכל אחד מאיתנו יש את זוית הראייה שלו, וזו תמיד סובייקטיבית.
3. בתור בני אדם, יש לנו צורך מאוד חזק לאישור. אנחנו רוצים לדעת שאנחנו לא לבד, במי שאנחנו, במה שאנחנו חושבים, ואפילו בתקוות ובחלומות שלנו.
4. אנחנו לא צריכים באמת להכיר מישהו כדי להחליט שאנחנו לא סובלים אותו, ולא באמת צריכים סיבה לזה. לעומת זאת, אנחנו כן צריכים להכיר באמת כדי להחליט ההפך.

הפועל היוצא של זה, הוא שרובנו לא חושבים פעמיים לפני שאנחנו חורצים את דינו של אדם מול אדם אחר. אנחנו נוטים לנחם את עצמנו בזה שבני אדם הם יצורים חושבים, ושאדם לא חייב לקבל את דעתנו. למרבה הצער, זו טעות.
זה פשוט עצוב כמה שהמשפט הזה נכון…

למה אני מודעת לזה, ולמה זה חשוב לי?
זה סרט שהייתי בו, והאמת היא שאני חיה אותו כל הזמן, כמו איזה דה-ז'ה-וו גרוע.
אנחנו יצורים מורכבים, כולנו. אנחנו לא תמיד מבינים אחד את השני, לא יודעים מאיפה האדם השני מגיע, מה סגנון ההומור שלו, מה צורת המחשבה. מעולם לא הלכנו זה בנעליו של זה, ולא נוכל, גם אם באמת נרצה. כל מה שיש לנו הן ספקולציות. אז אם החלטתם שאתם לא סובלים מישהו על סמך אפס היכרות, לפחות תשמרו את זה לעצמכם.
ומאידך, תנסו להפעיל קצת מחשבה עצמאית, ולגבש דעה משלכם.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה שברי מציאות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

7 תגובות על על אנשים, ביקורת ומחשבה עצמאית

 1. אני מבינה מה את אומרת ואת צודקת שאנחנו זקוקים לאישור מהסביבה. אבל זה הרגל לא נכון – שהוא בור ללא תחתית, כי מתי האישור מספיק? האישור היחיד שאת זקוקה לו ויכולה באמת להשיג אותו באופן שלם ומספק והוא האישור שקובע זה אישור מעצמך. ברגע שהאישור שלך יושב טוב, התלות שלך באישורים מהסביבה הולכת וקטנה. אני באמת לא חושבת שזה בלתי אפשרי להיות במקום הזה שלא נדרש לאישור של העולם מסביב, משימה לא בלתי אפשרית. אבל אין ספק שצריך להתאמן בעניין. האוטומאט שלנו – זה הכיווץ מזה שלא אוהבים אותנו.
  אז "הם" לא סובלים אותך – אז זהו, זה עושה כיווץ כי את נותנת למחשבה הזו כוח והמשך. אל תכנסי לשם – תעבדי עם המחשבה לכיוון שלא נותן כוח לסיפור הזה שהם לא סובלים אותך. בעצם מי שפוגע בך, זה לא הם, זה את, כי את נותנת כוח למשהו מעוות שלהם.
  כשמישהו "לא סובל" מישהו – סימן שיש לו בעייה, בדרך כלל בדיוק זאת שהוא לא יכול לסבול אצל האחר…

  הנה החוכמה במשפט מתמצת:
  http://rosa.blogli.co.il/archives/62

 2. שרון הגיב:

  אלוהים כמה שאת צודקת. מצד אחד – אני מודעת היטב לעובדה שקשה, מאוד קשה, להימנע מהדעות הקדומות שאנחנו יורשים מאחרים. ובגלל זה, נורא משתדלת לגבש לעצמי דעות משל עצמי על אנשים, עם או בלי קשר למה שאני אמורה לדעת עליהם לכאורה כבר קודם לכן.

  זה לא עובד תמיד. אבל אני תמיד נורא שמחה כשאני מצליחה להגיע אל אמת משלי (תהא זו חיובית או שלילית) לגבי אדם, שאינה קשורה לאותם רשמים של אנשים אחרים.

 3. אטאלנטה הגיב:

  אתון יקרה,
  האמת שהדבר היחיד שמטריד אותי, הוא לא זה שיש לאנשים דעה שלילית, אלא זה שהם משרים אותה על אנשים אחרים.
  יש לי רצון לא ברור להבין את העולם סביבי ואיפה אני עומדת ביחס אליו, וההעברה הזו של דעות די דופקת לי את הניסוי 😉
  כשיש לך אינטראקציה שלילית עם אדם, את לרוב שמה לב לזה, והאדם הזה מפסיק לעניין אותך באופן כללי, אבל כשיש לך אינטראקציה חיובית עם אנשים ואז הם פתאום מחליפים את עורם ללא סיבה נראית לעין? על כך נאמר "אם אין לך משהו טוב לומר, מוטב שתשתוק", אבל אף אחד לא מתייחס לזה.
  אני לא נפגעת מזה, ממש לא. אני פשוט מתעייפת מזה. ומעציב אותי שהאנושות היא לא מה שהייתי רוצה שהיא תהיה. עצוב לי שגולדינג צודק. עצוב. 😦

  ולמשפט החוכמה שלך: אמן!

 4. אטאלנטה הגיב:

  שרון, אני מסכימה איתך לאורך כל הדרך. (קשה, לא תמיד עובד, אבל חשוב לנסות בכל זאת. )

 5. את יודעת אנחנו אף פעם לא באמת יכולים לדעת בודאות – מה הסיבות שאנשים לפתע משנים את עורם – אולי זה בכלל משהו אחר, ממה שאת חושבת? יכול להיות?

 6. ענבל הגיב:

  אני מסכימה איתך באופן עקורני, אבל כן יש לא מעט יוצאים מן הכלל.

  אם אתה עומד לפני סיטואציה של ניצול ופגיעה לא היית רוצה שמישהו שהיה שם יזהיר אותך קודם?
  וכן, יש גם מקרים כאלה.

 7. squaredevil הגיב:

  אני דווקא לא מסכים.
  למה אני (או את, לצורך העניין) צריך לקחת אחריות על זה שמישהו בוחר לקחת משהו מדברי ולבסס על זה את דעתו? אם הוא בוחר לעשות קיצור דרך ולא לחשוב בעצמו, שיבושם לו (וסביר להניח שלא יבושם ולא יבוסם, כי בנאדם שנמנע מלחשוב נמנע מלחיות – אליבא ד'ראנד, ואני מסכים, אבל בכוחות עצמי).
  כשאני שואל מישהו מה דעתו על משהו, אני יכול לעשות את זה מכמה סיבות שונות לחלוטין.
  א) אני רוצה לגבש דיעה על האדם שאותו שאלתי. מה הוא חושב על אנשים או דברים אחרים, יאמר לי לא מעט על האדם עצמו.
  ב) אני בהליך יצירת פילטר (שזה למעשה תת סעיף של א' ברוב המקרים, אבל בגלל שיש יוצאים מן הכלל נתתי לו סעיף משלו), שאומר שאני משתמש במה שהאדם טוען שדעתו על אדם כדי לבנות פילטר מסויים שמאפשר לי לפעמים להגביר את הסיכוי להוציא מידע אובייקטיבי מאנשים סובייקטיביים (ואני משתמש לצורך זה בסטטיסטיקה, פסיכולוגיה, תבניות מתמטיות ומזל).
  ג) אני בודק האם דעתו של האדם תואמת לשלי, מסיבות שונות – לאו דווקא יצר הקונפורמיזם (על אף שאני מבין את היצר הזה ובז לו), אלא לעתים מסיבות השרדותיות, כמו לשאול את הבוס שלך מה דעתו על X לפני שאתה טוען ש-X הוא טעות נוראית. אולי X הוא בכלל רעיון שלו (או בן אחותו).
  ד) אני אוסף מידע כללי. הי, גם עדות בלתי מהימנה לחלוטין יכולה להוות כיוון שיצדיק חקירה מדוקדקת (למשל "אה, היא כותבת מצויינת." – "מה, היא כותבת?!" – "כן. הנה הכתובת של האתר שלה, תקרא." – "ואללה. החכמתי." – או שלא, כי לא אהבתי את הכתיבה; אבל לא הייתי מגיע לשם אם לא הייתי שואל).

  בקיצור, את פועלת על סמך הנחה שאם אדם שואל לדעתך זה *רק* מכיוון שהוא מתכוון להשתמש בזה כדי לחסוך לו את הצורך לחשוב בעצמו. אז נכון, אנשים עושים את זה הרבה, ואני מבין את ההכללה. ואני גם מסכים לחלוטין ש-4 העובדות שהצגת הן נכונות.
  אבל אל תשכחי שזו הכללה 🙂 אחרי הכל, חלק מאיתנו כן חושבים בעצמנו, ובכל זאת שואלים את השאלות האלו.
  בספר "המשחק של אנדר" היו שני משפטים (מבין כמה מאות) שמאוד אהבתי:
  "כאשר אתה באמת מבין מישהו – מבין אותו עד כדי כך שאתה מבין את הסיבות שמניעות אותו לפעול בכל צורה – אינך יכול להימנע מלאהוב אותו כפי שאתה אוהב את עצמך"
  "בכל מקום יש מישהו ששווה לפגוש." (והפרשנות שלי – בכל אדם או מצב יש משהו ששווה לדעת.)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s